O autorze
Polecamy, chwalimy się , wspieramy... Tu warto zajrzeć!

Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART

Już w czerwcu kolejne spotkania z teatrem dla najnajmłodszych. W ramach Międzynarodowego Festiwalu TAKE PART IN ART zobaczymy spektakle z Polski i Holandii.

Po majowych spotkaniach z belgijskim teatrem La Guimbarde z Walonii-Brukseli zmienimy nieco perspektywę. W czerwcu NAJmłodszej publiczności zaprezentowane zostaną spektakle Teatru Małego Widza z Polski i Dansmakers Amsterdam z Holandii. Dwa teatry i dwie kolejne wizje artystyczne, bo Festiwal TAKE PART IN ART to bezprecedensowy w Warszawie przegląd teatru dla NAJmłodszych dzieci. W ciągu najbliższych miesięcy zobaczymy 12 różnych spektakli, z 7 krajów Europy.

Wszyscy zaproszeni goście są członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystycznego SMALL SIZE. To twórcy, którzy w oryginalny sposób posługują się językiem teatru do komunikacji z dziećmi w wieku od 1 do 5 lat. Reprezentują odrębne i niepowtarzalne koncepcje artystyczne, co pokazuje, że nie ma jednego przepisu na inspirujący spektakl dla maluchów. Każdy z zaproszonych teatrów ma do zaoferowania coś niezwykłego – wykorzystuje inną formę przekazu: taniec, ruch, dźwięk, światło, opowiada inną historię.

TAKE PART IN ART to istny kalejdoskop wrażeń. Tu się spotykają, łączą i przenikają różnorodne dziedziny sztuki - także te wizualne i performatywne. Każdy spektakl porusza inne zmysły, w odmienny sposób pobudza wyobraźnię i emocje, choć cel niezmiennie pozostaje ten sam – jest nim nawiązanie dialogu z NAJmłodszym odbiorcą.


Do biegu... gotowi... TAKE PART IN ART!
W maju festiwal otworzył spektakl „ITD.” belgijskiego teatru La Guimbarde z Walonii-Brukseli, w reżyserii Danieli Ginevro. „ITD.” to rzecz o nawiązywaniu relacji, to historia pewnego spotkania dwójki nieznajomych, które rodzi szereg interakcji. Mali odbiorcy mogli dostrzec sytuacje, z którymi spotykają się na co dzień i poznać sposoby radzenia sobie z nimi. „Dzieci, bez względu na szerokość geograficzną, niezmiennie stają się częścią historii, którą przedstawiamy. Odbierają i przekazują emocje, poszukują znaczeń, obserwują, chcą dowiedzieć się więcej, nauczyć się czegoś nowego. Bez względu na to, w jakim języku gramy, na scenie posługujemy się językiem uniwersalnym – językiem teatru. „ITD.” to sztuka dla dzieci, lecz nie zagrana w dziecinny sposób.

Na scenie jesteśmy sobą – teatr dla najmłodszych wymaga szczerości wyrażanych emocji, nie może udawać.” - mówią Amel Felloussia i Pierre Viatour – aktorzy Teatru La Guimbarde. Inspiracją dla scenografii spektaklu „ITD.” były dzieła Catherine Pineur, belgijskiej autorki i ilustratorki książek dla dzieci. To pełna tajemniczych zakamarków instalacja, wykonana z naturalnych tworzyw o różnych fakturach: drewna, bawełny i włóczki, utrzymana w charakterystycznej dla artystki tonacji kolorystycznej. Po spektaklu aktorzy zaprosili dziecięcą widownię na scenę do zabawy w tym teatralnym ogrodzie sensorycznym.

Czerwiec pełen barw, smaku i zapachu
W czerwcowych spektaklach TAKE PART IN ART kolor stanie się „trzecim aktorem” na scenie Starej Prochowni. W dniach 13 i 14 czerwca, po raz pierwszy na festiwalowej scenie Starej Prochowni widzowie zobaczą nie tylko pełen barwnych kontrastów, ale również smaku i zapachu spektakl Teatru Małego Widza „WARZYWA SĄ Z KOSMOSU”. Soczyste, smaczne, piękne i zdrowe – świeże warzywa we własnej osobie. Mają zjawiskowe kształty, faktury, kolory, fikuśne liście, odnogi i odnóżki, czasem mają wąsy i bujne czupryny, rzadziej brodę i krótką grzywkę. Ciekawe, czy można zbudować z nich rakietę i polecieć w kosmos? W teatrze wszystko jest możliwe, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba lat świetlnych, żeby zobaczyć wielkie warzywne konstelacje.

Reżyseria: Agnieszka Czekierda
Występują: Bartek Adamczyk i Arkadiusz Wrzesień
Czas trwania spektaklu: ok 30 min + 15 minut zabawy
Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 1-5 lat

W dniach 27-29 czerwca widzowie zobaczą spektakl „KOLOR” holenderskiego teatru Dansmakers Amsterdam. Biała podłoga z papieru. Siedem białych wiader. Dwóch tancerzy, ubranych na biało. Otwierają pierwsze wiadro ... Co w nim jest? Niebieska farba. A co jest w pozostałych wiadrach? Tancerze zaczynają pełzać i turlać się po podłodze. Zostawiają kolorowe znaki na papierze w kolorze czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym. Tańcząc zaczynają tworzyć kolorowy obraz wykonany nie tylko za pomocą pędzli, własnych rąk i palców, ale również za pomocą całego ciała.

KOLOR to radosny spektakl taneczny w choreografii Gai Gonnelli. W swojej pracy twórczej Gaia łączy taniec, teatr, muzykę graną na żywo oraz inne dyscypliny sztuki. Pragnie tworzyć dzieła, które będą inspirowały dzieci do korzystania z ich własnej, autonomicznej wyobraźni i samodzielnego interpretowania tego, co widzą.

Reżyseria: Gaia Gonnelli Taniec: Gaia Gonnelli / Katerina Dietzova, Rocco Vermijs / Niels Weijer Muzyka: Bobby Mc Ferrin and Wiebe Gotink
Czas trwania: 45 minut
Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 2-5 lat

Po co małym dzieciom teatr?
Wczesne dzieciństwo to czas poznawania, doświadczania, eksperymentowania i „dotykania świata”, odkrywania i wyjaśniania różnych zjawisk, naśladowania i dzielenia się emocjami. Ideą teatru dla NAJmłodszych jest wspieranie dzieci w tym procesie. Teatr w wydaniu TAKE PART IN ART traktuje małych odbiorców jak równorzędnych partnerów, nie oferuje gotowych odpowiedzi, lecz pozwala na odczuwanie i wyrażanie emocji, poszukiwanie znaczeń, czerpanie inspiracji.

To idealne miejsce do rozwijania dziecięcej wrażliwości i wyobraźni, ale też wyjątkowa okazja do aktywizowania umiejętności poznawczych i społecznych, do samodzielnego myślenia, analizowania, ćwiczenia koncentracji. Uczestnictwo w procesie artystycznym ma ogromny wpływ na rozwój kreatywności, wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji każdego człowieka. Szanujmy prawo małego dziecka do kontaktu ze sztuką, traktujmy NAJmłodszych, jako pełnoprawnych uczestników kultury, bo mają taką samą potrzebę doświadczania piękna jak dorośli.

„Dziecko przecież nie staje się człowiekiem, ale już nim jest. Dzieci nie będą dopiero, ale już są ludźmi. Nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia, a lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.” Janusz Korczak

Program i szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można uzyskać na stronie internetowej festiwalu: www.takepartinart.pl. Bilety są dostępne w sprzedaży elektronicznej, na stronie internetowej: www.takepartinart.pl/kalendarz
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...